Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika MM

Odnotowano 5 pozycji dodanych przez MM (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 06-maja 23 )


Sortuj według                Sortuj  

#32844 Starszy Inspektoe BHP

Napisano przez MM w 28 lipca 2008 - 09:35 w Porady

Nie dam Ci ryby ale podam wędke. Mysle, ze bedzie to z wiekszym pozytkiem dla Ciebie....

Jako absolwent studiow MAGISTERSKICH - czyli mgr w zakresie bhp musisz umiec znaleźć sobie odpowiedz na TAKIE pytania. Podpowiem Ci gdzie szukac:
1. Rozporządzenie w sprawie sluzby bhp
2. Rozporządzenie w sprawie szkolen bhp.
3. Do tego jeszcze obowiązkowo Rozp. w sprawie ogolnych przepisow bhp (ryzyko zaw.)

Jak poznasz dokladnie (po to, zebvy WIEDZIEC co tam jest napisane a nie po to, zeby ZALICZYC jakis egzamin) - i pokojarzysz/powiążesz ze sobą zapisy odpowiednich paragrafów - to z pewnoscia sam sobie odpowies na zadane przez siebie pytania.
Ba! Malo tego - bedziesz umial odpowiadac na wiele innych pytan, ktore - gwarantuję Ci! - zadaja sluchacze podczas szkolen, ktore zapewne chcesz prowadzic.
Po prostu - MUSISZ nauczyc sie szukac odpowiedzi na takie, podstawowe w naszej pracy pytania.
Inaczej - czarno widzę Twoja przyszlosc i jako wykladowcy tematu i jako bhpowca.....


Tylko skopiować tą wypowiedź i wklejać na różnych forach bhp. Kulturalna, rzeczowa, wyczerpująca w treści.
Pozdrawiam. MM



#32843 sporzadzenie protokołu

Napisano przez MM w 28 lipca 2008 - 09:30 w Wypadki - porady, problemy

Witam
Mam pytanie dotyczace sytuacji opisanej poniżej.
Poszkodowany ma L4 na 1,5 miesiąca, nie jest w stanie przyjsc do pracy zeby go przesłuchać i sporzadzic protokół. Czy powinnam pojechac do jego domu w celu przesłuchania (aby sporzadzic protokol w wymaganym czasie 14 dni), czy moge poczekac i w protokole w punkcie 12 napisac przeszkody lub trudności, które uniemożliwiły sporządzenie protokołu w wymaganym terminie 14 dni.
PROSZE O POMOC

Ja w takim przypadku wysyłam zawiadomienie o stawieniu się na wysłuchanie - istotna jest potwierdzona data, gdyż wtedy jest podstawa do przedłużenie czasu postępowania powypadkowego (nic na słowo lub telefon)



#31973 Firma i kwalifikacje

Napisano przez MM w 08 stycznia 2008 - 01:00 w Gotowe rozwiazania

tam nie ma nic napisane że aby założyć firme musisz mieć kwalifikacje specjalisty. Założyc firme może sobie każdy tylko potem ktoś Cie może zapytac jakie masz kwalifikacje do tego aby tytułować się specjalistą ds bhp. Pozdrawiam


Kodeks pracy - Rozdział X Służba bezpieczeństwa i higieny pracy

Art. 23711.

§ 2. Pracodawca - w przypadku braku kompetentnych pracowników - może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Pracownik służby bhp oraz pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp, o którym mowa w § 1, a także specjalista spoza zakładu pracy powinni spełniać wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania zadań służby bhp oraz ukończyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników tej służby.

§ 5. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia:
1) szczegółowy zakres działania, uprawnienia, organizację, liczebność i podporządkowanie służby bhp,
2) kwalifikacje wymagane do wykonywania zadań służby bhp.

I stąd wzięła się interpretacja, że osoba z poza firmy musi spełniać wymagania specjalisty bhp. Może to być osoba fizyczna lub pracownik (właściciel) firmy usługowej bhp.



#31972 Specjalista ds. bhp a staż pracy

Napisano przez MM w 08 stycznia 2008 - 00:45 w Porady

Witam, jestem studentką V roku na specjalności bhp w przedsiębiorstwie przemysłowym i prosiłabym o rozwianie Moich wątpliwości w interpretacji rozporządzenia dot. służb bhp.
Chodzi konkretnie o tytuł specjalisty ds. bhp. który musi posiadać odpowiednie wykształcenie oraz rok stażu pracy w służbie bhp. Czy wystawione zaświadczenie o odbyciu bezpłatnego stażu lub praktyki też spełnia powyższe kryteria?

W czerwcu kończę studia i chciałabym podjąć pracę w swoim zawodzie. Nie jestem obecnie nigdzie zatrudniona, ale chcąc zdobyć trochę praktyki i poznać pracę bhp-owca ponad rok temu rozpoczęłam współpracę z firmą świadcząca usługi bhp. Chodziłam tam regularnie ( lecz nie codziennie ponieważ studiuję w trybie dziennym) i chodzę nadal. Przyglądam się pracy specjalisty ds.bhp ( np. uczestniczę jako słuchacz w szkoleniach) oraz zapoznaję się z dokumentacją, od czasu do czasu przygotowuję różne materiały.

Czy w tej sytuacji po uczończeniu studiów (tyt. mgr inż.) i uzyskaniu zaświadczenia z firmy o odbyciu stażu ( bezpłatnego, tak jak powyżej opisałam ) spełniam wymagania kwalifikacyjne specjalisty ds. bhp?

Bardzo dziękuję za odpowiedź, na którą z niecierpliwością czekam:)


Jak wynika z twego postu, nie ukończyłaś jeszcze nauki, nie masz więc wykształcenia uprawniającego do wykonywania pracy (zatrudnienia) w służbach bhp, gdzie jak pisze Krzysztof K -Pracowników służby bhp zatrudnia się na stanowiskach: inspektorów... . Jak sama piszesz "chcąc zdobyć trochę praktyki i poznać pracę bhp-owca (...) przyglądam się pracy specjalisty ds.bhp ( np. uczestniczę jako słuchacz w szkoleniach) oraz zapoznaję się z dokumentacją, od czasu do czasu przygotowuję różne materiały". W służbach bhp nie chodzi o przyglądanie się, lecz wykonywaniu konkretnych prac wynikających z przepisów. Poczekaj, nie spiesz się. Po skończeniu studiów, mając wykształcenie kierunkowe w zakresie bhp, przepracuj rzetelnie ten rok aby mieć podstawy do stanowiska (tytułu) specjalisty bhp, które daje uprawnienia do "rozwinięcia skrzydeł" i samodzielnej pracy.
Cierpliwości. MM



#31971 pytanie o kwalifikacje służby bhp

Napisano przez MM w 08 stycznia 2008 - 00:12 w Nowe przepisy BHP

Witam.
Jestem zatrudniony w szkole po ukończeniu Techniku BHP pełnię obowiązki służby Bhp i mam pytanie:
czy moje kwalifikacje pozwalają mi przeprowadzać szkolenie okresowe BHP bo słyszałem że potrzebny jest kurs pedagogiczny, kurs z dziedziny przeciw pożarowej (poświadczony certyfikatem). Proszę o pomoc bo pogubiłem się w tym wszystkim.
Czekam na komentarze :rolleyes:



Atest nr12/2007 - "Każdy (prawie) może szkolić" Rozmowa z Jerzym Kowalskim, naczelnikiem wydziału ochrony pracy w departamencie prawa pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. http://www.atest.com.pl/index.php