Skocz do zawartości


Zdjęcie

Praca w szczególnych warunkach


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 blo

blo

  Absolwent

 • Użytkownicy
 • 59 postów
 • Lokalizacja:lubuskie

Napisano 07 maj 2004 - 18:35

Witam ponownie

Mało coś tu postów problemowych więc musze zawyżyc statystyki forum;-)

A na poważnie potrzebuję pomocy w uporządkowaniu wiedzy i wypełnieniu luk w jej braku ;-)


Jak część już zapewne zauważyła, chwalę się pracą w SPZOZie, zadzwoniła do mne kadrowa że mam przejżeć sobie dokumentację, bo przyjdzie na szkolenie wstępne ratownik medyczny, ustaliłysmy szczegóły, a na zakończenie mi ta pani mówi, że komputer zakwalifikował go jako pracownika do pracy w szczególnych warunkach, jakoś po kodzie zawodu, więc podniosłam tyłek i poszłam zobaczyć na jakiej podstawie, hmm takie ma ustawienia w programie komputerowym, że wpisując kod zawodu pojawiają sie jej takie dane , wiec mówie "no to druknij mi to "i zaczełam to przegladac ,są tam sanitariusze,ratownicy medyczni, pracownicy pracujący przy RTG i w promieniowaniu jonizujacym , biurowi pracujący przy komputerach.... ale nie ma stanowiska przy sterylizacji gazowej (tlenkiem etylenu)choc takie posiadamy, nie ma stanowisk prac narażonych na formaldehyd

Nie wiem jak to rozumieć, nie wiedzą na jakiej to podstawie prawnej jest robione ? czy są to prace w warunkach szczególnie szkodliwych,szczególnie niebezpiecznych? to by mogł pracodawca ustalac?- prawda? czy jest też taka kwalifikacja zawodu zwana "warunki szczególne"??? (a może to jest wykaz osób uprawnionych do wcześniejszyej emerytury z racji pracy sektorze służby medycznej- to co mi przychodzi do głowy i by pasowało) ale czemu nie ma tamtyuch dwóch stanowisk (tlenek etylenu i formaldehyd)

Jak juz wezme sie za te wykazy, wiec wiem że musi być rejestr pracowników w warunkach rakotwórczych, biologicznych, wykaz prac wykonywanych przez conajmniej 2 osoby, wykaz zawodów do których potrzeba dodatkowych kwalifikacji.. to tak na gorąco co pamiętam, ktoś może mi podpowie jakie jeszcze..

Co dalej z tymi wykazami, część musi być podpięta na pewno pod regulamin, a czy reszte można przechowywać w jednym segregatorze jakoś nazwanym.
Przepraszam od razu za skróty myślowe i ignorancje w nazewnictwie wynikającą z braku wiedzy, mam nadzieje że mnie zrozumiecie..poroszę bez uszczypliwości ;-)))
strasznie mi sie mieszają warunki szkodliwe szczególnie niebezpieczne , uciązliwe nie wiem kiedy to opanuje, te róznice;-(wiem że to sąistotne. Moze rozjaśni mi się w trakcie opracowywania, mam nadzieję...

Pozdrawiam
blo..

#2 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
 • Goście

Napisano 07 maj 2004 - 21:13

Tak jak napisałeś są to warunki uprawniające do wcześniejszej emerytury[ mężczyźni 60 lat, kobiety 55 lat - wiek i przepracowali 15 lat w tych watrunkach, plus staż ogólny 25 i 20 lat ] .Przepisy te ukazały się na początku lat osiemdziesiatych i obowiązują to znaczy obejmują tych prac- owników którzy pozostali w starym systemie ZUZ [ nie przeszli do II filara ] i którzy osiągną ten wiek do 2006r Za warunki szczególne uznaje sie te wymienione w przepisie i anagaż pracownika czyli jakie miał stanowisko. Nie ma znaczenia czy były tam przekroczone NDS-y czy NDN-y lub inne szkodliwości. Bardzo ważna informacja liczy się tylko ten staż pracy który był w zakładach należących do danego ministerstwa [ np stnowisko pielęgniarki tylko w szpitalu podlegajacym MZ, a jeżeli szpital był zakładowy np górniczy czy stoczniowy to jest musztarda, lub inny przykład cieśla pracujacy na wysokości w firmie budowlanej tak, a cieśla pracujący w wysokości np w firmie budowlanej należącej do wojska , czyli MON[ były takie ] to musztarda. I kolejny wymóg musiały to być firmy państwowe - uspołecznione zakłady pracy wchodzące , podlgajace pod te ministerstwa. praca w prywatnych zakładach nie liczy się. Podstawą ubiegania się o taką emeryturę jest oczywiście świadectwo pracy potwierdzające pracę w szczególnych warunkach wystawione przez kadry. Dziwię się że o taką informację zwróciła sie do ciebie kadrowa , te wiadomości powinny być dla niej chlebem , a jezeli nie są to powinna je bardzo szybko sobie przyswoić. nie podaję nr DZ. U. bo ich nie pamiętam, było kilka zmian i uzupełnień jeżeli nik ich tobie nie poda to do poniedziałku. I jeszcze jedno służby bhp nie mają nic do tego, jest to zbieżność nazewnictwa, dla tego często chcą podesłać nam ten problem, pozdrawiam.

#3 Arisa

Arisa

  Absolwent

 • Użytkownicy
 • 176 postów

Napisano 07 maj 2004 - 21:23

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczegółnych warunkach i w szczególnym charakterze. ( D.U.83.8.43)

Tytuł rozporządzenia zmieniony został przez § 1 pkt.1 rozporządzenia z dnia 21 maja 1996r. ( D.U.96.63.292) zmieniającego rozporządzenie z dniem 7.06.1996r.

Zmiany:
D.U.85.7.21
D.U.01.39.167
D.U.92.102.520
D.U.96.63.292
D.U.97.61.377
D.U 98.162.1118


pozdrawiam

#4 blo

blo

  Absolwent

 • Użytkownicy
 • 59 postów
 • Lokalizacja:lubuskie

Napisano 09 maj 2004 - 22:47

też mi się tak wydawało ,że to o tych pracowników chodzi, ale dlaczego komputer zakwalifikował 20 sto latka, zaczynającego prace pod stary system;-), w kazdym razie mi się rozjaśniło, jutro bede jej tłumaczyc.. nasza kadrowa to młoda dziewczyna starzy wyjadacze korzystając z własnie tych warunków wczesniejszej emerytury , zwiali i zostawili ją samą na stanowisku głównej kadrowej, a wczesniej tylko im pomagała..
we dwie takie douczone rozłożymy nasz szpital ;-) ale na szczęscie chyba gorzej być nie może w naszym systemie zdrowotnym...

#5 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
 • Goście

Napisano 09 maj 2004 - 23:23

blo, ale jaja, dlaczego uzyważ rodzaju męskiego jak jesteś kobietą?
Kolezanka Arisa podała tobie nr Dz.U. myślę że dacie sobie rady.

#6 blo

blo

  Absolwent

 • Użytkownicy
 • 59 postów
 • Lokalizacja:lubuskie

Napisano 10 maj 2004 - 15:44

haha Ted, bo jestem kobietką z jajami, jak sam zauważyłes ;-)

Pozdrawiam

a blo to skrót gupiej;-) blo..ndynki

#7 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
 • Goście

Napisano 10 maj 2004 - 20:56

Skor jesteś blondynką to zacytuję tobie kawał Masztalskich. Po co idzie blondynka w nocy na cmentarz? Po to by ją strach przeleciał.

#8 gość_Gość_*

gość_Gość_*
 • Goście

Napisano 12 grudzień 2012 - 21:10

Technicy RADIOLOGII - od 2009 roku nie maja już warunków szczególnych - promieniowanie rtg w Polsce już nie szkodzi zdrowiu a wszystko eksperci z Medycyny Pracy w Łodzi tak orzekli ,zęby w nowej Ustawie o EP nie było zawodu technika rtg czyli krótko mówiąc - precz techniku rtg z łapami od pomostówki - państwo Tuska nie ma siana dla tego , zdychajcie na białaczki i tyrajcie do 67 roku życia aż się wywrócicie na posadzkę .
ZASKARŻYĆ USTAWĘ O EMERYTURACH POMOSTOWYCH DO INSTYTUCJI PRAW CZŁOWIEKA - EWIDENTNIE ZŁAMANO PRAWO !!!!

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych