Skocz do zawartości

Praca przy komputerze

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2002 - 16:59

Jakie są normy jeżeli chodzi o pracę przy komputerze? Chodzi o to, jakie powinny być przerwy w pracy, jak daleko powinny się znajdowac komputery od siebie itd itp

#2 stone

stone
  • Użytkownicy
  • 12 postów

Napisano 19 grudzień 2002 - 00:13

Jakie są normy jeżeli chodzi o pracę przy komputerze? Chodzi o to, jakie powinny być przerwy w pracy, jak daleko powinny się znajdowac komputery od siebie itd itp

Wszystko znajdziesz w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
(Dz. U. Nr 148, poz. 973)
Stone

#3 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 16 luty 2003 - 20:00

#4 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2004 - 17:17

Mam zapytanie:
1) Czy osoba obsługująca monitor ekranowy zatrudniona na pół etatu (4 h dziennie) ma prawo do skorzystania z zakupu okularów korygujących wzrok (zgodnie z zaleceniem lekarza)?
2) Jak należy interpretować przepis art.2 p.4 (§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:4) pracowniku - należy przez to rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.) w przypadku wspomnianego pracownika to min. 2 godziny?
3) Jak się to odniesie do pracownika, którego dobowy czas pracy wynosi np. 12h czy będzie min.6? przed monitorem?

Słyszałem, że minimum 4 godziny przed monitorem i obowiązuje obowiązek zapewnienia okularów.
Jakie są fakty? :oops: zapraszam do rozmowy, to dla mnie b.ważne.

#5 stan111

stan111

Absolwent

• Użytkownicy
  • 175 postów

Napisano 16 kwiecień 2004 - 20:46

Witam
Na pytanie odnośnie okularów odpowiedziałeś sobie sam w pierwszym punkcie - jeżeli lekarz zaleci to należy pracownika wyposażyć (zgodnie z zaleceniem lekarza). Dużo ważniejsza od okularów jest jakość samego monitora - na nic one się nie zdadzą jeżeli będzie to stara jak świat 15'' z odświeżaniem poniżej 70Hz.
Pozdrawiam
Stan

#6 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2004 - 21:24

Witam
Stan111 dziękuję za wypowiedź :wink:

Chcę jednak odpowiedzi na pytanie odnośnie czasu pracy i uwzględnienie jego jako czynnik decydujący przy wyposażeniu w okulary.

:?: zapraszam forumowiczów do dyskusji.

#7 stan111

stan111

Absolwent

• Użytkownicy
  • 175 postów

Napisano 16 kwiecień 2004 - 22:46

Szczegóły znajdziesz w rozporządzeniu, które podał stone. O obowiązkach pracodawcy traktuje niniejszy fragment:
§ 6. Pracodawca jest obowiązany:

1) informować pracowników o wszystkich aspektach ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy na stanowiskach pracy, w tym o wynikach przeprowadzonej oceny, o której mowa w § 5, oraz wszelkich środkach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,

2) przeszkolić pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w trybie określonym w odrębnych przepisach.

§ 7. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom:

1) łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nie obciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub

2) co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

§ 8. 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Myślę, że wątpliwości już nie będziesz miał. Jeśli szukasz zaś podstawy prawnej, która uzasadniałaby zakup dla każdego pracownika pracującego z monitorem ekranowym okularów korygujących to takiej nie ma po prostu.
Stan

#8 stan111

stan111

Absolwent

• Użytkownicy
  • 175 postów

Napisano 16 kwiecień 2004 - 22:49

Jeszcze raz dla pewności: to nie czas pracy decyduje o konieczności zapewnienia pracownikowi okularów korygujących-tylko i wyłącznie potrzeba potwierdzona odpowiednimi badaniami profilaktycznymi.
Stan

#9 piter

piter

Absolwent

• Użytkownicy
  • 287 postów

Napisano 16 kwiecień 2004 - 23:08

A tyle już napisano na ten temat na forum.
Świat do leniwych należy!

piter :wink:

#10 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2004 - 12:09

Stan, Piter ......... dziękuję, że podejmujecie temat, przynajmniej się staracie.

Pewnie, że wiele napisano, ale nie na moje pytanie. Wybaczcie, ale z uporem maniaka zadam je po raz kolejny. :cry:

Jak należy interpretować przepis art.2 p.4 (§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:4) pracowniku - należy przez to rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.)

Jest to przeceż treść Rozpocządzenia (tego samego) i nie można go interpretować wybiórczo.

Liczę na wypowiedzi....wszystkie posty są mi znane.
:roll:

#11 stan111

stan111

Absolwent

• Użytkownicy
  • 175 postów

Napisano 17 kwiecień 2004 - 13:54

Nie zauważyłem aby ktoś tu interpretował wybiórczo ale może nieuważnie czytałem. Szczerze powiem, że w tym momencie nie bardzo wiem o co Ci chodzi. Myślałem, że temat okularów jest już wyjasniony. Co do budzącego u Ciebie wątpliwości artykułu rozporządzenia to jak zapewne wiesz, obowiązuje u nas 8 godzinny dzień pracy tak więc połowa dobowego wymiaru to oczywiście 4 godziny. Jeżeli osoba pracuje 4 godziny z mnitorem to w rozumieniu tego rozporzadzenia będzie pracownikiem wykonującym pracę przy obsłudze monitora ekranowego - czyli będą sie do niej odnosić wszystkie zapisy tego rozporządzenia ale to nie znaczy, że MUSI DOSTAĆ OKULARY KORYGUJĄCE! Jeżeli badania okulistyczne nie stwierdzą celowości to pracodawca NIE MA TAKIEGO OBOWIĄZKU. Oczywiście jeśli ma ochotę to może wyposażyć ale przymusu takiego nie ma. Reasumując: nie ma żadnego znaczenia czas pracy przy komputerze w odniesieniu do obowiązku wyposażenia pracownika w okulary korygujące a jedynie uwarunkowania zdrowotne.
Stan

#12 Kazik A.

Kazik A.

Absolwent

• Użytkownicy
  • 109 postów

Napisano 20 kwiecień 2004 - 09:03

Uważam, że Stan111 nie ma racji. Rozporządzenie dotyczy stanowisk wyposk wyposażonych w monitory ekranowe. W myśl tego rozporządzenia pracownikem zatrudnionym na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy jest każda osoba użytkująca monitor przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Jeżeli w firmie obowiązuje 8-godzinny dzień pracy to połowa dobowego wymiaru czasu pracy wynosi 4 godziny.
Dotyczy to wszystkich pracowników zatrudnionych w tej firmie (również półetatowców)
Pracodawca powinien wyposażyć pracownika w okulary korygujące wzrok. zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli badania profilaktyczne (okresowe) wykażą potrzebę ich stosowania w czasie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

#13 stan111

stan111

Absolwent

• Użytkownicy
  • 175 postów

Napisano 20 kwiecień 2004 - 18:20

Zastanówmy się przez chwilę: w rozporzadzeniu, o którym mowa czytamy taką definicję pracownika wykonującego pracę przy obsłudze monitora ekranowego:

4) pracowniku - należy przez to rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Gdyby w tejże definicji znalazło się zdanie: "...użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy ,zgodnie z obowiązującym ją rozkładem czasu pracy." to wówczas nie miałbym wątpliwości i przychylił się do zdania Kazika, natomiast taka definicja nie jest dla mnie aż tak oczywista w tym względzie. Bo jeżeli jest tak jak to interpretuje Kazik to przykładowo: mamy pracownika, który jest zatrudniony na 1/4 etatu - czyli dla niego wystarcza godzinka pracy przy obsłudze kompika żeby być pracownikiem zatrudnionym przy...,? I również pracodawca ma go kierować na badania okulistyczne i wyposażać w okularki (jeśli lekarz tak orzeknie)?? A gdyby czyjś dobowy wymiar pracy wynosił 1 godzinę, to wystarczy 30 minut przed monitorem??? Nie bardzo mogę zgodzić się z taką opinią. Ciekaw jestem zdania innych forumowiczów.
Stan

#14 Kazik A.

Kazik A.

Absolwent

• Użytkownicy
  • 109 postów

Napisano 21 kwiecień 2004 - 07:23

Podejrzewam,że Stan111 nie przeczytał dokładnie mojej wypowiedzi do końca. W następnym zdaniu napisałem,że "Jeżeli w firmie obowiązuje 8-godzinny dzień pracy, to połowa dobowego wymiaru czasu pracy wynosi 4 godziny." Nie wiem czy to jest zgodne z przepisem, ale wydaje mi się, że jest to sprawiedliwe z czysto ludzkiego punktu widzenia.

#15 Kazik A.

Kazik A.

Absolwent

• Użytkownicy
  • 109 postów

Napisano 21 kwiecień 2004 - 07:24

Podejrzewam,że Stan111 nie przeczytał dokładnie mojej wypowiedzi do końca. W następnym zdaniu napisałem,że "Jeżeli w firmie obowiązuje 8-godzinny dzień pracy, to połowa dobowego wymiaru czasu pracy wynosi 4 godziny." Nie wiem czy to jest zgodne z przepisem, ale wydaje mi się, że jest to sprawiedliwe z czysto ludzkiego punktu widzenia.

#16 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2004 - 20:33

Kiedy tak czytam tę waszą pisaninę zastanawiam się czy wiecie co to znaczy "użytkują w czasie pracy monitor ekranowy..."

U mnie w pracy jeden z pracowników stwierdził, że pracuje przy komputerze 8 godzin ( bo przez ten czas ma właczony komputer), ale nie ważne, że wlepia w ciągu tych 8 godzin swoje oczy w ekran najwyzej przez 0,5 godz. pisząc jakieś pismo. Nie odlicza od tego choćby wychodzenia na papieroska, do toalety i w inne różne miejsca załatwiać sprawy służbowe zwiazane z zajmowanym stanowiskiem.

Panowie, moim zdaniem liczy się efektywny czas w ciągu zmiany roboczej kiedy to wpatrujemy się w ekran monitora.
W przeciwnym razie, każdemu kto ma w biurze komputer, nawet jeśli na nim nie pracuje należą się okularki , skoro lekarz zaleci ich stosowanie.

#17 stan111

stan111

Absolwent

• Użytkownicy
  • 175 postów

Napisano 21 kwiecień 2004 - 21:27

Wypowiedź Twą przeczytałem uważnie, ale jeśli uważasz że nie miałem racji przy wczesniejszej interpretacji to napisz w jakiej kwestii się ze mną nie zgadzasz. Ja zrozumiałem Twą wypowiedź w sposób taki, że: 8 godzinny wymiar = 4 godziny, 6 = 3 itd.
Stan

#18 stan111

stan111

Absolwent

• Użytkownicy
  • 175 postów

Napisano 21 kwiecień 2004 - 21:42

Drogi Gościu
Mam nadzieję, że z naszej "pisaniny" autor postu wyciągnął więcej informacji niż Ty. Nie przypominam sobie aby ktoś z nas napisał, że dla ustalenia czy mamy do czynienia z pracownikiem zdefiniowanym w rozporządzeniu bierzemy pod uwagę fakt samego posiadania komputera i monitora na stanowisku pracy (bez jego używania). Oczywiście że bierzemy pod uwagę realny czas pracy przy obsłudzę komputera. Nie wiem skąd u Ciebie takie wnioski sie pojawiły (odnośnie wypowiedzi w tym temacie)?
Stan

#19 Kazik A.

Kazik A.

Absolwent

• Użytkownicy
  • 109 postów

Napisano 22 kwiecień 2004 - 07:30

Powtarzam jeszcze raz, nie wiem czy postępuję słusznie, ale biorę pod uwagę dobowy wymiar czasu pracy w firmie, a nie dobowy wymiar czasu pracy danego pracownika. W związku z tym, jeżeli w firmie obowiązuje 8-godzinny dzień pracy, to każdy pracownik (bez względu na jakiej części etatu pracuje), aby otrzymać od pracodawcy okulary musi przepracować efektywnie przy komputerze minimum 4 godziny dziennie.

#20 stan111

stan111

Absolwent

• Użytkownicy
  • 175 postów

Napisano 22 kwiecień 2004 - 17:21

No i o to chyba chodzi :-). W każdym razie ja też tak podchodzę do tego zagadnienia, co miałem nadzieję, że napisałem. Jeśli wyraziłem się niejasno to sorki :-).
Stan

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych