Skocz do zawartości


Zdjęcie

Schody i poręcze ochronne - wymagania


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 stan111

stan111

    Absolwent

  • Użytkownicy
  • 175 postów
  • Lokalizacja:Radomsko

Napisano 03 March 2004 - 17:57

Witam
Problem dotyczy mego znejomego, u którego w firmie inspektor pracy zwrócił uwagę na to, iż poręcz przyschodowa wewnątrz budynku nie jest wysunięta do przodu (u swego początku) na minimum 30 cm. I tutaj mam wątpliwości czy słusznie inspektor to zakwestionował.
Poręcz jest obustronna, górna listwa na wysokości 1,1m, wypełnienie w postaci poprzecznych prętów w doległości 0,2m, szerokość użytkowa biegu w normie - 1,2 m, spocznik też prawidłowy. Stopnie są wprawdzie zbyt płytkie - ale schody te prowadzą do części budynku gdzie nie ma pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi - użytkowane są sporadycznie, więc i tak wykonano je bardzo porządnie. Znalazłem w rozporzadzeniu w sprawie wymgań technicznych dot. budynków i ich usytuowania zapis, który mówi o 30 cm przedłużeniu poręczy ale w odniesieniu do poręczy zewnętrznych oraz pochylni, natomiast to jest poręcz wewnętrzna. Gdzie ewentulanie szukać rozwiązania? (w ogólnych przepisach bhp oraz prawie budowlanym nic w tym względzie nie znalazłem) Wdzięczny będę za wskazanie podstawy prawnej ten temat regulującej.
Stan

#2 piter

piter

    Absolwent

  • Użytkownicy
  • 287 postów
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 03 March 2004 - 20:18

Zapytaj znajomego - Czy PIP-owiec podał podstawę prawną na której oparł swoje zalecenie?

_______________

piter :wink:

#3 stan111

stan111

    Absolwent

  • Użytkownicy
  • 175 postów
  • Lokalizacja:Radomsko

Napisano 03 March 2004 - 23:04

Już pytałem o to - właśnie nie podał i stąd moje wątpliwości.

#4 Janusz Jakubiec

Janusz Jakubiec

    Absolwent

  • Użytkownicy
  • 362 postów
  • Lokalizacja:Górny Śląsk

Napisano 04 March 2004 - 02:53

Napisałeś "zwrócił uwagę" . Czy to pojęcie "prawne" należy traktowac jako nakaz? Inspektor Pracy podczas czynnosci kontrolnych niejednokrotnie zwraca uwagę na pewne uchybienia w formie ustnej. Zapytaj kolegę w jakiej formie zatem uwagi te zostały ujęte w protokole pokontrolnym.
Janusz (gajowy)

#5 stan111

stan111

    Absolwent

  • Użytkownicy
  • 175 postów
  • Lokalizacja:Radomsko

Napisano 04 March 2004 - 18:56

Otóż, jak się dowiedziałem, uwaga inspektora co do poręczy nie wyszła poza ustną - nie przelana została na papier,(w protokole pokontrolnym nie ma ani słowa odnosnie tejże poręczy) co zdaje się potwierdzać moje wątpliwości, że nie miała ona umocowania w obowiązującym prawie. Czyli temat się zakończył :-).

#6 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 17 March 2004 - 14:04

Oj miała, miała umocowanie w prawie, a dowiesz sie o tym jeśli przeczytasz obwieszczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 stycznia 1999r w sprawie ogloszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich użytkowanie ( D.U. 99.15.140)

Dzial VII. § 298 ust.5

5. Poręcze przy schodach zewnętrznych i pochylniach należy przedłużyć o 0,3 m przed początkiem i końcem biegu oraz zakończyć w sposób zapewniający bezpieczne użytkowanie.

#7 piter

piter

    Absolwent

  • Użytkownicy
  • 287 postów
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 17 March 2004 - 18:45

Do Gość!

Przepis przestał obowiązywać:

Rozporządzenie utraciło moc dnia 16 grudnia 2002 r. na podstawie § 331 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002 r. Nr 75 poz. 690).

Stan napisał o schodach wewnętrznych a nie zewnętrznych.
Do schodów zewnętrznych jest zapis w byłym jak i obowiązującym rozporządzeniu.
_____________

piter :wink:

#8 stan111

stan111

    Absolwent

  • Użytkownicy
  • 175 postów
  • Lokalizacja:Radomsko

Napisano 17 March 2004 - 19:30

Dokładnie, chodziło o poręcz wewnętrzną. Zresztą, gdyby rzeczywiście poręcz tą "wyciągnąć" 30 cm przed pierwszy stopień to wystawała by ona bardzo mocno po za obrys ściany i według mnie byłoby to dużo większe zagrożenie niż jest obecnie, gdyż obecnie jest ono ZEROWE.
Pozdrawiam
Stan



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych