Skocz do zawartości

Zdjęcie

wozki i suwnice

19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ulka

Ulka

Absolwent

• Użytkownicy
  • 45 postów

Napisano 08 listopad 2004 - 12:32

Wymagane jest pozwolenie pracodawcy na kierowanie wózkiem w zakładzie, Wzor tego pozwolenia sie nie zmienił. Ładnie opracowany jest na płycie do poradnika "BHP w firmie".
Natomiast jeżeli chodzi o "Hakowego", to po raz pierwszy o tym słyszę. W mojej firmie sa suwnice i pracownicy mają ukończone kursy na suwnicowego, ale żaden nie ma uprawnień hakowego. Ale ja jestem "Młoda" w tej branzy i być może coś przegapiła. Jeżeli jest taki wymóg, to proszę ewentualnie o podstawę prawną.
Pozdrawiam. Ulka

#2 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 08 listopad 2004 - 13:02

dzieki za szybką odpowiedź, ale chciałabym (jeżeli można) wiedzieć na jaki przepis mam się powoływać w sprawie tych wózków. Pracodawca mój lubi takie rzeczy wiedzić, aby znać ich sens. Samo stwierdzenie, że jest wymagane mu nie wystarcza. W sprawie hakowego to wiem, że osoby, które nie są suwnicowymi (gdy on siedzi w kabinie), a zakładają zawiesia na ładunek to muszą mieć takie uprawnienia (nazywani są też dzwigowymi). Dlastego wydaje mi się, że suwnicowy z poziomu 0-0 sam zakładając zawiesia i sprawdzając poprawnośc zamocowań jest jednocześnie "hakowym" - i czym musi być osobny papier, czy to jest oczywiste samo z siebie? Być może nie ma tego unormowanego w przepisach (bo tego nie widziałam, i też proszę o infromację), ale zostało to jeszcze z czasów dużych zakładów i suwnic kabinowych? I jakiś wewnętrznych zasad? Ale wiem, że kurs hakowego istnieje, bo kiedyś kierowałam na niego pracowników i dostali stosowne zaświadczenia z ZDZ. UFFF... Ja też jestem nowa w bhp i chyba to widać po problemach.

#3 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 08 listopad 2004 - 13:04

Zanim wysłałam mój drugi post, w między czasie ukazała się odpowiedź, Dzięki serdeczne, chociaż dalej chciałabym znać jakiś przepis w sprawie wózków, abym miał co na biurko szefowi położyć.

#4 Ulka

Ulka

Absolwent

• Użytkownicy
  • 45 postów

Napisano 08 listopad 2004 - 14:57

Z moich informacji wynika, że na dzień dzisieszy nie zdaje się juz egzaminu w UDT. Był taki krótki okres, ale po "Interwencjach" na wyższych szczeblach wrócił egzamin do jednostek szkoleniowych.
Pozdrawiam. Ulka

#5 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 08 listopad 2004 - 18:52

Witam,
zastanawiam się czy ja cos przeoczyłam o uprawnieniach do kierowania wózkami silnikowymi a egzaminem w UDT?
Czy mógłby mi ktos podac podstawe prawną? i co znaczy "nowe kursy kwalifikacyjne potwierdzone egzaminem w UDT" ?

pozdrawiam
Dana :D

#6 Ulka

Ulka

Absolwent

• Użytkownicy
  • 45 postów

Napisano 08 listopad 2004 - 20:51

Spokojnie i bez paniki. Jeżeli ktoś posiadał uprawnienia na kierowanie wózkiem widłowym, to posiada je nadal. Niedawno (nie powiem kiedy, bo w branzy jestem bardzo krótko ale chyba w momencie kiedy wózki zaczęły podlegać pod nadzór UDT)) egzamin przeprowadzało również UDT. I w tym chyba był problem, że nie było na to podstawy prawnej (albo straciła ważność), bo około dwóch miesięcy temu kierownik renomowanei instytucji szkoleniowej (uprawnienia na wózki pracownicy mojej firmy robią tam od kilku ładnych lat) poinformował mnie, ze spowrotem egzamin "Wrócił" do nich.
Miłego wieczoru. Ulak.

#7 Dana

Dana

Absolwent

• Użytkownicy
  • 74 postów

Napisano 08 listopad 2004 - 21:23

Do paniki to mi naprawdę daleko :D
po prostu spodziewałam sie konkretnej odpowiedzi :D
Pracuję w firmie logistycznej ( 300 magazynierów na wózkach) i wydawało mi się, że "znam temat" a tu takie "nowinki".
No nic.......
pozdrawiam,
Dana

#8 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 10 listopad 2004 - 10:01

Dzieki za opinie. W sprarwie samych kwalifikacji na wózki, to gdy one "weszły pod UDT" , to również w kwalifikacjach pojawił się zapis, że muszą operatorzy przejść egzaminy kwalifikacyjne w UDT. Ostatnio, przy odbiorze wózka zapytałam się jak to wygląda, więc pracownik UDT powidział mi, że osoby mające "stare" uprawnienia mają je nadal ważne, nowi operatorzy taki egzamin zdają w UDT. Obecnie przyjęliśmy nowego pracownika, świeżo po kursie, który w ZDZ od razu miał egzamin pod patronatem UDT i otrzymał zaswiadczenie. Więc u mnie jest to w porządku (Katowice). Nie wiem jak jest to gdzie indziej organizowane i czy jest to dalej "prawne" czy nie. ZDZ-y z tego rejonu podniosły podobno ceny za wózki i od razu przeprowadzają kompleksową obsługę. Wydaje mi się ,że najlepiej dowiadywać się u samych źródeł. Bo zauważam, że co rejon to obyczaj. Dzięki jeszzce raz.

#9 Janusz Jakubiec

Janusz Jakubiec

Absolwent

• Użytkownicy
  • 362 postów

Napisano 10 listopad 2004 - 11:17

Tak właśnie jest. ZDZ-y pobierając wyższe opłaty za szkolenie operatorów wózków zgłaszają kursantów po szkoleniu do egzaminu państwowego przed UDT. Wygląda to więc tak, że egzamin leży w gestii ZDZ-u, co nie jest prawdą.
Janusz (gajowy)

#10 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 10 listopad 2004 - 12:20

PANIE JANUSZU JAKUBIEC-AJEST PAN TUTAJ WG MNIE AUTORYTETEM W TEJ KWESTI :arrow:
PROPONUJĘ ZEBRAĆ TO DO KUPY I NAPISAĆ JAK WRESZCIE TO POWINNO BYĆ. BO WIĘKSZOŚĆ POSTÓW ZACZYNA PRZYPOMINA BEŁKOT - KTOŚ, GDZIEŚ, COŚ, KOMUS, JAKOŚ itd. A NIC NIE PODPARTE ŻADNYM PRZEPISEM.
ROZMOWA (POSTY) ZACZYNAJĄ PRZYPOMINĆ BAZAR! :twisted:
CZY TAK ROZMAWIAJĄ BHAPOWCY :!:
O ZGROZO :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

#11 Janusz Jakubiec

Janusz Jakubiec

Absolwent

• Użytkownicy
  • 362 postów

Napisano 10 listopad 2004 - 15:13

http://www.udt.gov.pl/

Tam po otwarciu Ekploatacja , dalej wózki podane są szczegóły.
Pozdrawiam
Janusz (gajowy)

#12 Janusz Jakubiec

Janusz Jakubiec

Absolwent

• Użytkownicy
  • 362 postów

Napisano 10 listopad 2004 - 15:16

INFORMACJA DLA EKSPLOATUJĄCYCH WÓZKI JEZDNIOWE (WIDŁOWE)
W związku z przydzieleniem Urzędowi Dozoru Technicznego (UDT) przez Prezesa Rady Ministrów nowych zadań związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa pracy wózków jezdniowych (widłowych) informujemy, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o dozorze technicznym z dnia 21 grudnia 2000 r. (Dz. U. Nr 122, poz. 1321 oraz z 2002 r. nr 74, poz. 676) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 lutego 2003 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu ( Dz. U. Nr 28, poz. 240 ), z dniem 18 sierpnia 2003 r. wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia będą podlegać dozorowi technicznemu.
Janusz (gajowy)

#13 Dana

Dana

Absolwent

• Użytkownicy
  • 74 postów

Napisano 10 listopad 2004 - 19:03

Witam,
przytoczone przepisy rzeczywiscie reguluja jakie wózki podlegają pod UDT, natomiast mam wrazenie, że zostały pomylone pojecia uprawnień do kierowania wózkami i uprawnień eksploatacyjnych.
Wg mnie jest to róznica i rzeczywiscie uprawnienia eksploatacyjne (i dozorowe) należy miec potwierdzone przez UDT.
pozdrawiam,
Dana

#14 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2006 - 18:31

...mam takie pytanie, czy na wózki jezdniowe z napędem silnikowym należy mieć (czytaj: trzeba) wydane uprawnienia przez UDT?? czy wystarczy zaświadczenie o odbytym kursie w prywatnej placówce??

#15 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2006 - 19:28

Do kierowania wózkiem nie potrzba uprawnień UDT.

#16 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2006 - 20:50

...no i mi się zdaje podobnie, ale zrobiłem kurs na wózki jezdniowe z napędem silnikowym (w tym podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia) no i co sie okazało, chciałem podjąć pracę ale wymagali uprawnień wydanych przez UDT których oczywiście nie mam!? i bądz tu mądry!!

#17 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2006 - 21:54

jeśli sa to wózki napedzane gazem to musisz miec dodatkowe uprawnienia na wymianę butli gazowych i konserwację

#18 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2006 - 22:41

wszystkie rodzaje (spalinowe, gazowe, elektryczne) no i byłem PRZESZKOLONY w 'bezpiecznej obsłudze i wymianie butli gazowych' ...czy to zmienia postać rzeczy i muszę mieć wydane uprawnienia przez UDT? bo zabardzo mi się do tego nie pali, kolejny exam i 150zl, dzieki za odpowiedzi :o)

#19 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 03 październik 2006 - 08:06

W piśmie z dn.2004.08.12 Ministerstwa Gospodarki i Pracy Dep. rozpowszechnianym przez Ośrodek w Mysłowicach , Dep. Polityki Przemysłowej wyjaśnia, „ uprawnienia UDT nie muszą posiadać osoby wykonujące wyłącznie czynności kierowcy wózka jezdniowego, natomiast wymagane jest aby takie uprawnienia posiadały osoby, które wykonują czynności obsługowo - konserwacyjne przy wózku jezdniowym z mechanicznym napędem podnoszenia”.

W ślad za ww wyjaśnieniem i obowiązującymi w tym zakresie przepisami nie ma takiego wymogu, aby wszyscy kierowcy posiadali dodatkowe zaświadczenie z UDT, ponieważ osoby posiadające uprawnienia do kierowania wózkami jezdniowymi mogą obsługiwać również wózki zasilane gazem, pod warunkiem że wymiany butli gazowych dokonywać będą pracownicy posiadający uprawnienia do wykonywania tych czynności.
§ 4. 1. Do obsługi wózka może być dopuszczony pracownik, który ukończył 18 lat i uzyskał:
1) uprawnienia operatora, zgodnie z odrębnymi przepisami, lub
2) imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę, ważne na terenie zakładu pracy tego pracodawcy.
2. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może być wydane pracownikowi po ukończeniu, z wynikiem pozytywnym, szkolenia dla kierowców wózków zorganizowanego przez pracodawcę, według programu opracowanego lub zatwierdzonego przez jednostkę organizacyjną wyznaczoną przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
3. Kierowcy posiadający uprawnienia do prowadzenia wózków jezdniowych mogą obsługiwać również wózki zasilane gazem, pod warunkiem że wymiany butli gazowych dokonywać będą pracownicy posiadający uprawnienia do wykonywania tych czynności.

#20 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 03 październik 2006 - 21:56

właśnie o to mi chodziło... Twój post wszystko wyjaśnia, teraz widać wszystko czarno na białym i wyraźnie :) wielkie dzięki, pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych