Skocz do zawartości

Zdjęcie

WYPOSAZENIE APTECZKI

24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marla

Marla
  • Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 30 listopad 2004 - 01:10

Witam, mam pytanko. Otoz jestem odpowiedzialna w zakladzie pracy za wyposazenie apteczki. Czy moze ktos napisac liste artykulow, ktore obowiazkowo powinny sie tam znalezc? Bede bardzo wdzieczna

#2 Janusz Jakubiec

Janusz Jakubiec

Absolwent

• Użytkownicy
  • 362 postów

Napisano 30 listopad 2004 - 06:57

Zgodnie z przepisami wyposażenie apteczki należy uzgodnić z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną. Niech on wskaże co w takiej apteczce w Twoim zakładzie musi sie znajdować.
Janusz (gajowy)

#3 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 30 listopad 2004 - 08:12

§ 44. 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. W szczególności pracodawca powinien zapewnić:
1) punkty pierwszej pomocy w wydziałach (oddziałach), w których wykonywane są prace powodujące duże zagrożenia wypadkowe lub wydzielanie się par, gazów albo pyłów szkodliwych dla zdrowia - wyposażone w umywalki z ciepłą i zimną wodą oraz w niezbędny sprzęt i inne środki do udzielania pierwszej pomocy;

2) apteczki w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy.

2. Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń.

3. Obsługa punktów i apteczek, o których mowa w ust. 1, na każdej zmianie powinna być powierzana wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy.

4. W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy pracowników, o których mowa w ust. 3.
5. Punkty pierwszej pomocy i miejsca usytuowania apteczek powinny być odpowiednio oznakowane, zgodnie z Polską Normą, i łatwo dostępne. "

W moim zakładzie mimo, że jest przychodnia zakladowa, lekarz wymyslił sobie np. takie wyposażenie apteczek:

opaska dziana 4 m x 10 cm (3 szt.),
opaska dziana 4 m x 4 cm (3 szt.),
zestaw plastrów z opatrunkiem (3 op.),
wata 50g. (1 op.),
kompres gazowy 5 x 5 x 3 (1 op.),
kompres gazowy 9 x 9 x 3 (1 op.),
kompres gazowy 7 x 7 (1 op.),
gaza opatrunkowa 0.25 m (1 szt.),
nożyczki (1 szt.),
woda utleniona (1 szt.),
opaska elastyczna (1 szt.),
poloplast (1 szt.),
maseczka do sztucznego oddychania (1 szt.),
rękawice lateksowe (4 szt.).

Tak więc nie ma sztywnej reguły w co wyosażyć apteczkę, o tym decyduje lekarz w zalezności od zagrożeń.

#4 Janusz Jakubiec

Janusz Jakubiec

Absolwent

• Użytkownicy
  • 362 postów

Napisano 30 listopad 2004 - 09:32

U mnie z kolei zestaw apteczny wygląda następująco:
WYPOSAŻENIE APTECZEK
Lp Nazwa Ilość
1 Opatrunek indywidualny typ A - 2 szt.
2 Opaska dziana 4 x 15 - 4 szt.
3 Opaska dziana 4 x 10 - 4 szt.
4 Opaska dziana 4 x 5 - 4 szt.
5 Chusta trójkątna - 1 szt.
6 Zestaw plastrów z opatrunkiem - 1 szt.
7 Poloplast (szeroki) - 1 szt.
8 Poloplast (wąski) - 1 szt.
9 Opatrunek hydrożelowy jałowy - 1 szt.
10 Wata 50 g - 1 szt.
11 Kompres gazowy 5 x 5 x 3 - 5 szt.
12 Kompres gazowy 9 x 9 x 3 - 5 szt.
13 Gaza opatrunkowa 0,25 m kw. - 5 szt.
14 Nożyczki - 1 szt.
15 Woda utleniona - 1 szt.
16 Środki przeciwbólowe - 1 opak
17 Srodki rozkurczowe - 1 opak
18 Maseczka do sztucznego oddychania - 1 szt.
19 Rękawice lateksowe - 5 par
20 Krople żołądkowe - 1 but
21 Krople nasercowe - 1 but
22 Fiolet gencjanowy - 1 but
23 Altacet - 1 opak
24 Nitrofurazon - 1 opak
25 Tabulettae laxantes - 1 opak
26 Rivanolum 0,1 - 1 opak
27 Termometr - 1 szt.
28 Carbo - 1 opak
29 Calcium - 1 opak
Zestaw został uzgodniony z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną

Jak zatem widzisz, nie jest nic z góry ustalne, co tam ma się znaleźć.
Janusz (gajowy)

#5 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 30 listopad 2004 - 10:27

Tyle, że apteczka powinna być wyposażona jedynie w środki opatrunkowe i do dezynfekcji....skad więc u Ciebie leki?

#6 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 30 listopad 2004 - 10:32

moze sa pod kontrolą i wydawane przez lekarza lub pielegniarki? bo sama jestem zadziwiona tym wyposazeniem :wink:

#7 Monika

Monika

Absolwent

• Użytkownicy
  • 117 postów

Napisano 30 listopad 2004 - 10:36

ZAWARTOŚĆ APTECZKI

Podstawowa zakładowa apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać:
- instrukcję udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,
LP Art. Szt.
1 Bandaż zwykły- szeroki 3
2 Bandaż zwykły - wąski 3
3 Plaster na rolce 1
4 Plaster z opatrunkiem z metra 1
5 Chusta trójkątna + agrafka 2
6 Opatrunek jałowy - duży 3
7 Opatrunek jałowy - mały 3
8 Rękawice gumowe 2
9 Nożyczki 1
10 Opaska elastyczna - duża 2
11 Opaska elastyczna - mała 2
12 Maska jednorazowa do sztucznego oddychania 1
13 Koc przeciwwstrząsowy 1
14 Elastyczna siatka opatrunkow (Codofix, Elastrofix)
2 rozmiary 2
15 Woda utleniona 1

Apteczki pozostałe: instrukcje do udzielania 1 pomocy i środki opatrunkowe .

Powyżej to "mój" zestaw. U mnie się ten zestawik spisuje.

Niedopuszczalne jest stosowanie leków w apteczce, ale to w końcu lekarz koledze ustalił 8)

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że leki i tak sie tylko przeterminowywały w apteczkach więc słuszne jest zabronienie ich stosowania do wyposażenia apteczek. Jeśli dana osoba choruje powinna mieć podstawowy zakres leków przy sobie, oczywiście przechowywany poza apteczką zakładową.

pozdrawiam ;)
Monika
[/b]

#8 Janusz Jakubiec

Janusz Jakubiec

Absolwent

• Użytkownicy
  • 362 postów

Napisano 30 listopad 2004 - 11:39

Tak zgadza się. To lekarz ustalił takie wyposażenie. Też miałem wątpliwości. Ale co to za lekarstwa? Krople nasercowe, tabletki przeciwbólowe, środki rozkurczowe? To wszystko co stanowi wyposażenie można kupić bez recepty. A tak a propos. Środki rozkurczowe praktycznie idą jak woda. Korzystają z nich z reguły kobiety w okresie bolesnej miesiączki. Czy do lekarstw można też zaliczyć krople żołądkowe. Zaznaczam, że w typowych zetawach uzupełniajcych kompletowanych fabrycznie większość tych środkow tam się znajduje.
Poza tym stosuje się formułę do znudzenia powtarzaną po reklamie medykamentu w tv. " przed użyciem należy zapoznac się ......"
Janusz (gajowy)

#9 Janusz Jakubiec

Janusz Jakubiec

Absolwent

• Użytkownicy
  • 362 postów

Napisano 30 listopad 2004 - 12:13

Wróćmy zatem do punktu wejścia. Mario, ustal wyposażenie apteczki ze swoim lekarzem. Przykłady przez nas podane to tylko sugestia. Chcę też jeszcze dodać aby uspokoić siebie i innych, że "leki" stanowiące wyposażenie apteczek u mnie nie są typowymi lekarstwami. Jeśli ktoś dostał, za przeproszeniem nagłej [beeep]zki, trudno aby carbo nosił tak na wszelki wypadek przy sobie. Podobnie przy zatwardzeniu i nagłym bólu głowy albo dolegliwościach żołądkowych.
PS. Oczywiście zapomniałem wymieniając swój "zestaw apteczny" wymienić instrukcję udzielania pierwszej pomocy.
Pozdrawiam mile.
Janusz (gajowy)

#10 adamo

adamo

Absolwent

• Użytkownicy
  • 134 postów

Napisano 30 listopad 2004 - 14:32

Ostrożnie z lekarstwami w apteczce, nawet z tymi dostępnymi na stacji benzynowej. W skrajnym przypadku może się okazać, że osoba, której podano "paracetamol" jest uczulona i co wtedy :?: :?
Pozdrawiam Adam

#11 Monika

Monika

Absolwent

• Użytkownicy
  • 117 postów

Napisano 30 listopad 2004 - 22:41

Januszu, jak Tobie ustalił lekarz taki wykaz to ok. Nie mniej jednak ja z pewnością przedyskutowałabym z nim te leki zamieszczone w nim i potrzebę, by wogóle się tam znajdowały.
Nie ma niestety złotego środka na wszystkie ew. dolegliwości, które mogą nam sie przytrafić w pracy. Gdyby iść Twoją drogą rozumowania to apteczka powinna być apteką, bo wszystko sie może zdarzyć.

Mnie uczona na kursie udzielania pierwszej pomocy (organizowany przez PCK), że w apteczce powinny się znajdować na wyposażeniu tylko podstawowe środki opatrunkowe i dezyfnekcyjne. Gdy pracownik ma dolegliwości czy chorobę inną niż spowodowaną wypadkiem (jak np. skaleczenie, złamanie czy oparzenie) to powinien sam zabezpieczyć się w niezbędne leki.

Zastanówmy sie co byłoby, gdyby pracownik zażył za dużo np. tabletek p.bólowych, czy kropel nasercowych czy też innych mu dostępnych...no i mu TO zaszkodziło. Jaka jest wtedy sytuacja zakładu :?:

pozdrawiam ;)
Monika

#12 Janusz Jakubiec

Janusz Jakubiec

Absolwent

• Użytkownicy
  • 362 postów

Napisano 01 grudzień 2004 - 06:57

Medykamenty, które znajdują się w wyposażeniu apteczek (trudno nazwać je lekami), przeznaczone są do udzielenia doraźnej pomocy w nagłych mozliwych do przewidzenia przypadkach jakie mogą i zdarzają się podczas pracy, a nie są związane z wypadkami. Myślę tu o nagłych dolegliwościach jelitowo - żołądkowych, bólu głowy, zęba, bólach menstruacyjnych itp. Oczywiście, wiem , że zaklad nie musi tego rodzaju "lekarstw" kupować, ale skoro lekarz tak ustalił? Podyskutuję z nim co do dalszej celowości takiego wyposażenia apteczek. Zaznaczam, że zgodnie z przepisami środki wydawane są przez osobę uprawnioną, apteczki nie są ogólnie dostępne, tak więc raczej hipotetyczna jest mozliwość spożycia nadmiernej ilości tabletek (np. ibupromu), wypicia buteleczki kropelek itp. Rzecz można sprowadzić do absurdu. Bo gdyby np. ktoś chciał w zakładzie popełnić samobójstwo i użył do tego celu zwinięte w sznur wszystkie opatrunki (wyposazenie standartowe apteczki), to czy w tej sytuacji zakład też miałby problemy prawne. Oczywiście to przypadek skrajny , ale czy niemozliwy? Kończąc, autorce pierwszego wpisu sugeruje kolejny raz aby zgodnie z przepisami wyposażenie apteczki uzgodniła z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad zakładem. Koleżankom i kolegom dziękuję za zwrócenie uwagi na istotny w sumie problem i obawy z ich strony płynące.
Janusz (gajowy)

#13 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2004 - 00:20

BOŻE miej w swej opiece pracowników w firmie w której pracuje Pan Janusz Jakubiec. W tym zestawie brakuje jeszcze tylko sarinu, plastrów na odciski i żyletek jakby ktoś nie chciał być naszprycowany tym wszystkim... :twisted:

#14 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2004 - 00:32

Acha zapomniałem dodać. To że leki nie powinny występować w apteczkach to nie sprawa samobójstwa czy czegoś takiego. Tu chodzi o to że nie każdy organizm toleruje to co się do niego aplikuje. Także twierdzę, iż jest Pan panie Dżej Dżej w błędzie mówiąc że np ibuprom nie może zabić. Otóż może jak wynika z mojej wypowiedzi. A to że ktoś przychodząc do pracy może mieć "[beeep]zkę" no to sory niech poprosi kolegę o kupno czekolady. A jeżeli naprawdę jest na coś chory to odpowiednie leki powinien mieć przy sobie. Moja rada: wywalić natychmiast te świństwa bo to życia nikomu nie uratuje a może naprawdę zaszkodzić. Poza tym ktoś prędzej się zajmie sprawą jeżeli klient zejdzie z tego świata po zażyciu środka niż tym że klient nie zdążył do toalety bo nie było w apteczce środka na biegunkę. Pozdrawiam i przepraszam za wszelkie złośliwości.

#15 Janusz Jakubiec

Janusz Jakubiec

Absolwent

• Użytkownicy
  • 362 postów

Napisano 12 grudzień 2004 - 06:58

Spy. Bredisz jak w maligmie. Niestety w mojej apteczce nie ma nic na twoją dolegliwość.
Janusz (gajowy)

#16 Janusz Stasiak

Janusz Stasiak

Absolwent

• Użytkownicy
  • 32 postów

Napisano 14 grudzień 2004 - 21:11

Szanowny mój imienniku Januszu.
Myślę, żę powinieneś zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 2 września 1997 r. w sprawie zakresu i rodzaju świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, wykonywanych przez pielęgniarkę samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego, oraz zakresu i rodzaju takich świadczeń wykonywanych przez położną samodzielnie.
Dz.U. 1997 nr 116 poz. 750.
Zauważszysz w nim, że jedynymi osobami upoważnionymi do wydawania nawet słabych leków przeciwbólowych są: lekarz, pielęgniarka i położna.
Żadna inna jak piszesz w swoim poście "uprawniona osoba" nie może serwować innej osobie leków, chyba że tą "uprawnioną osobą" jest właśnie lakarz.

Pozdrawiam,
Janusz Stasiak

#17 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2004 - 16:41

co do jednego to można się zgodzić. W apteczce nie mają prawa znajdować się zadne leki a jedynie środki opatrunkowe !!!!!!!. od wydawania leków sa lekarze natomiast pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy i wezwania karetki pogotowia w razie poważniejszych zdarzeń. A w środki przeciwbólowe niech pracownicy zaopatrzą się sami, bo to przecież oni wiedzą co im może zaszkodzić a co pomóż. Chyba że osobą odpwiedzialną jest lekarz i ma przy sobie zestaw antywstrząsowy (nie jestem pewien czy tak dokładnie brzmi ta nazwa). Więc ludzie nie utrudniajmy sobie pracy !!!!! i nie bierzmy na siebie niepotrzebnej odpowiedzialności :!: :!: :!:

#18 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2004 - 11:59

Spy. Bredisz jak w maligmie. Niestety w mojej apteczce nie ma nic na twoją dolegliwość.

prawdaw oczy kole :) :wink:

#19 Anchore

Anchore

Absolwent

• Użytkownicy
  • 32 postów

Napisano 11 styczeń 2005 - 15:46

A czy wiecie że leki i środki opatrunkowe które się przeterminowały należy oddawać do utylizacji ? U mnie jest to wymagane systemem i zgodnie z wymogami wszystko co utraciło ważność należy zdawać z apteczek za potwierdzeniem, a zgromadzone środki przekazujemy potem do odpowiedniej firmy zajmującej się utylizacją Wszak dla środowiska jest to zagrożenie i przeterminowane leki posiadają swój kod substancji niebezpiecznej Za ważność środków (pilnowanie terminów) odpowiadają osoby sprawujące nadzór nad apteczką
Pozdrawiam

#20 gość_Anonymous_*

gość_Anonymous_*
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2005 - 09:16

ZAWARTOŚĆ APTECZKI

Podstawowa zakładowa apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać:
- instrukcję udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,
LP        Art.                       Szt.
1 Bandaż zwykły- szeroki 3
2 Bandaż zwykły - wąski 3
3 Plaster na rolce 1
4 Plaster z opatrunkiem z metra 1
5 Chusta trójkątna + agrafka 2
6 Opatrunek jałowy - duży 3
7 Opatrunek jałowy - mały 3
8 Rękawice gumowe 2
9 Nożyczki 1
10 Opaska elastyczna - duża 2
11 Opaska elastyczna - mała 2
12 Maska jednorazowa do sztucznego oddychania 1
13 Koc przeciwwstrząsowy 1
14 Elastyczna siatka opatrunkow (Codofix, Elastrofix)  
2 rozmiary 2
15 Woda utleniona 1

Apteczki pozostałe: instrukcje do udzielania 1 pomocy  i  środki opatrunkowe .

Powyżej to "mój" zestaw. U mnie się ten zestawik spisuje.

Niedopuszczalne jest stosowanie leków w apteczce, ale to w końcu lekarz koledze ustalił  8)  

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że leki i tak sie tylko przeterminowywały w apteczkach więc słuszne jest zabronienie ich stosowania do wyposażenia apteczek. Jeśli dana osoba choruje powinna mieć podstawowy zakres leków przy sobie, oczywiście przechowywany poza apteczką zakładową.

pozdrawiam ;)
Monika  
[/b]

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych